Be The Change Profiles

1st Lt. Tyler Moyer ('08) Adam White ('14) Adebayo Ogundipe and Olga Pierrakos Alexandra Robbins ('07) Alissa McLaughlin ('01) Alpha Kiflu ('05) Amy Macaleer ('01) Amy McPherson ('83) Amy Porter Zacaroli ('88) Andrew Forward ('86) Andy Bacon ('00) Ann Myers and Cecil Bradfield Avery Daugherty ('07, '09M) Barbara Hall ('82) Barry Kelley ('83) Bertie Martin Selvey ('58) Be The Change Profiles Beth McGinnis ('00) Betty Coe Cinquegrana ('64) Blake Jones ('04) Bobby McMahon ('06) Brandon Schultz Brian Augustine Brian Balmages ('98) Brittany Williams ('05) Bruce and Lois Cardarella Forbes ('64) Bruce Thayer ('84) Caitlin McAvoy ('15) Cameron Young ('15) Capt. Jeff Soule ('02) Carole Baldwin ('81) Carolyn Abitbol, M.D. ('67) Carolyn Copley Wake ('52) Carrie Owen Plietz ('97) Casey Boutwell ('08) Casey Templeton  ('06) Cathy Webb Challace McMillin Charles E. Wynes ('52) Charles Haley ('87) Chris Bachman Chris Gatesman ('94M) Christian Schwantes ('10) Christina "Tina" Updike ('73) Christina ('73) and Phillip Updike  ('73) Chuck Snyder ('75) Curt Dvonch ('08) Cynthia Coolbaugh ('70) Dan Cole ('87) Daniel Morgan ('10) Dan Irwin ('90) Dave Rizzo ('83) Dave Sanderson ('83) David Grimm ('74) David LaMotte ('90) David Mauroff ('91) Dawn Evans ('11) Dean Ehlers Debbie Grimm ('74) Debi Kipps-Vaughan and Julie Strunk Dee Nilsen ('00) Dennis Tracz ('78) Derwin Henderson ('83) Diane Strawbridge ('80, '02M) Dick and Shirley Hanson ('56) Roberts Dolley Madison Dolores Phalen Lescure ('38) (1916-2006) Donna Sizemore Hale ('81) Don Rhymer ('82) (1961-2012) Dot Rowe Douglas T. Brown, Ph.D., Phi Beta Kappa Dr. Anne Stewart Dr. Brenda Seal Dr. Christie-Joy Brodrick Hartman Dr. Dan Downey ('75) Dr. Debra Sutton Dr. Donna Amenta Dr. Gina M. MacDonald Dr. Grace Wyngaard Dr. J. Peter Pham  Dr. Joanne Gabbin Dr. Joann Grayson Dr. John B. Noftsinger Jr. ('85) Dr. Laura Taalman Dr. Louise Wilkins-Haug ('76) Dr. Margaret Moore ('42) Dr. Mark Dertzbaugh ('82) Dr. Mary Slade Dr. Norlyn Bodkin Dr. Oris Griffin Dr. Patricia I. Wright  ('75) Dr. Richard Evans Dr. Sushil Mittal Eddie Bumbaugh ('73) Ed Estes Elizabeth Gauldin ('50) Elizabeth Swallow Emily Lewis Lee ('43) Enrico Gaglioti ('94) Eric Johnson ('95) Erin Frye ('07) Erin Peacock ('07) Former Centennial Scholars G. Tyler Miller Gay Finlayson ('76) Gilda Hinman ('54) Ginjer Norris Clarke ('94) Gladys Kemp Lisanby ('49) Gordon Leisch ('56, '65M) Heather Schwarz ('08, '09M) Heather Watson Inez Graybeal Roop ('35) J. Craig Williams ('79) James Madison James Robinson Janet Phillips ('88) Jarl ('84) and Beth Bliss ('84) Jason Teasley ('02) Jazminia Griffith ('06) Jeff Gammage Jeff Tickle ('90) Jennifer Griffith ('09) Jessica Kahn ('91) Jim and Julie Riley ('99P, '05P) JMU Alumni JMU Nursing Student Association JMU President Jon Alger and First Lady Mary Ann Alger Joe Damico ('76, '77M) John Barrick ('76) John Horigan ('04) John Rothenberger ('88) Jonathan "Todd" Shifflett Jonathan Koves Jon Picart ('15) Josh Kelaher ('11) Joy Petway ('07) Judith Flohr Judy Strickler ('60) Julian A. Burruss Julie Schneider ('99) Justin Constantine ('92) Kai Degner ('03, '05M) Karen Evans Karina Kline-Gabel ('92) Kate Arecchi Kate Stevens and Melanie Brimhall Kate Trammell Kathleen Pantaleo Kathy Thomas ('78) Katie King ('97) Katie Schnable  ('05) Katie Schwizer ('09,'10M) Katy Elmore ('01M) Keith F. Brill ('77) Ken Bartee ('83) Kevin Knight ('99) Kevin Melton ('04) Kimberly D.R. DuVall ('83, '87M) Kimberly Taylor ('79) Kim Hartzler-Weakley ('00, '07M) Laurence Lewis ('08) Laurie Tusing Phillips ('85) Leah Rosenwasser Lee Morrison Lee Sternberger Lesley Kipling ('99) Leslie Gilliam Levar Stoney  ('04) Linia Duncan ('07) Linwood H. Rose Lisa Shull ('85, '91M) Lt. Col. Mike Dillon ('81) Madison Forever Scholarships Mailizar ('11M) Maj. Gen. Raymond Mason ('78) Maj. Patrick Creed ('93) Mandy Woodfield ('05) Marcia Angell, MD ('60) Marcy Honnold Morrison  ('91) Margaret Bagnardi Margo Deihl ('16) Margot Haliday Knight ('74) Maria Papadakis Mark Gabriele ('95) Mark Thress ('14), J.P. Riley ('16) Marlon Foster ('82, '95M) Marshall Price ('75, '80M) Mary Beth Creger McIntire ('86) Mary Ellen Garber Otto ('58) Mary Ta Matt Carasella ('03) Matthew Wasniewski ('91, '94M) Matt Miller ('98) Matt Trybus MeMe McKee ('99) Michael Cappeto ('70, '71M) Michael Peretich ('06) Michelle Hite ('88) Mike Hoss ('84) Mike Miriello ('09M) Mike Thomas ('76, '77M) Monyette Martin ('93, '96M) Nathan Lyon ('94) Nathan Marsh ('01) Navid Attayan ('14) Nick Geer ('13) Pamela Johnson Pat Bruce Patrick Wiggins ('11) Pat Watral Paul Holland Rheannon Sorrells ('04, '11M) Richard Finkelstein Richard M. Roberds Robert and Frances Plecker Robert D. Reid Roger Myers Ronald E. Carrier, president emeritus Ross Paterson ('90) Ryan Powanda ('09) Samantha Terry  ('05) ('08M) Samier Mansur  ('07) Samuel Page Duke Sandra Dutemple  ('62, '67M) Sandra Tran ('12) and Gilbert Welsford ('12) Sandy and Gibbie ('61) Berry Sarah Miller Luck ('14, '15M) Sara Jo Malinske ('13) Sarita Hartz ('02) Scott Rogers ('00, '02M) Sean Tobin ('92) Seth Kingsley ('98) Shannon Kennan ('97M) Shelby Brown ('93) Sheryl Watson Shirley "Lea" Foley Sister Glenna Smith ('04M) Sonja Macys ('97) Soon Hee Newbold and Erin Rettig Soon Hee Newbold and Erin Rettig Special Agent Charles T. May Jr. ('83) Stanley Stewart ('78) Stephanie Stockwell Steve Leeolou ('78) Sue Dickson ('52) Susan Kruck ('94) ('95M) Ted Aronson ('15) The Dickersons The HHS Fine Arts Academy The Neatrours The Rev. Charles Douglas 'Doug' Smith  ('93) The Showker Family The Struthers Family Tim Schulte ('94M), ('99D) Tom Carr ('84) Tom Dingledine Towana Moore Tracey Neale ('89) Valerie Gibbs ('11) Vanessa Evans ('93,'97M) Vickie Dodson ('90) Vida Huber (1937-2005) Virginia Mann ('06) W. Raymond "Buddy" Showalter Jr. ('50) (1928-2007) Wesli Spencer ('06) William J. Buck

 1  |  A  |  B  |  C  |  D  |  E  |  F  |  G  |  H  |  I  |  J  |  K  |  L  |  M  |  N  |  P  |  R  |  S  |  T  |  V  |  W 

1

1st Lt. Tyler Moyer ('08)

A

Adam White ('14)

Adebayo Ogundipe and Olga Pierrakos

Alexandra Robbins ('07)

Alissa McLaughlin ('01)

Alpha Kiflu ('05)

Amy Macaleer ('01)

Amy McPherson ('83)

Amy Porter Zacaroli ('88)

Andrew Forward ('86)

Andy Bacon ('00)

Ann Myers and Cecil Bradfield

Avery Daugherty ('07, '09M)

B

Barbara Hall ('82)

Barry Kelley ('83)

Bertie Martin Selvey ('58)

Be The Change Profiles

Beth McGinnis ('00)

Betty Coe Cinquegrana ('64)

Blake Jones ('04)

Bobby McMahon ('06)

Brandon Schultz

Brian Augustine

Brian Balmages ('98)

Brittany Williams ('05)

Bruce and Lois Cardarella Forbes ('64)

Bruce Thayer ('84)

C

Caitlin McAvoy ('15)

Cameron Young ('15)

Capt. Jeff Soule ('02)

Carole Baldwin ('81)

Carolyn Abitbol, M.D. ('67)

Carolyn Copley Wake ('52)

Carrie Owen Plietz ('97)

Casey Boutwell ('08)

Casey Templeton ('06)

Cathy Webb

Challace McMillin

Charles E. Wynes ('52)

Charles Haley ('87)

Chris Bachman

Chris Gatesman ('94M)

Christian Schwantes ('10)

Christina "Tina" Updike ('73)

Christina ('73) and Phillip Updike ('73)

Chuck Snyder ('75)

Curt Dvonch ('08)

Cynthia Coolbaugh ('70)

D

Dan Cole ('87)

Daniel Morgan ('10)

Dan Irwin ('90)

Dave Rizzo ('83)

Dave Sanderson ('83)

David Grimm ('74)

David LaMotte ('90)

David Mauroff ('91)

Dawn Evans ('11)

Dean Ehlers

Debbie Grimm ('74)

Debi Kipps-Vaughan and Julie Strunk

Dee Nilsen ('00)

Dennis Tracz ('78)

Derwin Henderson ('83)

Diane Strawbridge ('80, '02M)

Dick and Shirley Hanson ('56) Roberts

Dolley Madison

Dolores Phalen Lescure ('38) (1916-2006)

Donna Sizemore Hale ('81)

Don Rhymer ('82) (1961-2012)

Dot Rowe

Douglas T. Brown, Ph.D., Phi Beta Kappa

Dr. Anne Stewart

Dr. Brenda Seal

Dr. Christie-Joy Brodrick Hartman

Dr. Dan Downey ('75)

Dr. Debra Sutton

Dr. Donna Amenta

Dr. Gina M. MacDonald

Dr. Grace Wyngaard

Dr. J. Peter Pham

Dr. Joanne Gabbin

Dr. Joann Grayson

Dr. John B. Noftsinger Jr. ('85)

Dr. Laura Taalman

Dr. Louise Wilkins-Haug ('76)

Dr. Margaret Moore ('42)

Dr. Mark Dertzbaugh ('82)

Dr. Mary Slade

Dr. Norlyn Bodkin

Dr. Oris Griffin

Dr. Patricia I. Wright ('75)

Dr. Richard Evans

Dr. Sushil Mittal

E

Eddie Bumbaugh ('73)

Ed Estes

Elizabeth Gauldin ('50)

Elizabeth Swallow

Emily Lewis Lee ('43)

Enrico Gaglioti ('94)

Eric Johnson ('95)

Erin Frye ('07)

Erin Peacock ('07)

F

Former Centennial Scholars

G

G. Tyler Miller

Gay Finlayson ('76)

Gilda Hinman ('54)

Ginjer Norris Clarke ('94)

Gladys Kemp Lisanby ('49)

Gordon Leisch ('56, '65M)

H

Heather Schwarz ('08, '09M)

Heather Watson

I

Inez Graybeal Roop ('35)

J

J. Craig Williams ('79)

James Madison

James Robinson

Janet Phillips ('88)

Jarl ('84) and Beth Bliss ('84)

Jason Teasley ('02)

Jazminia Griffith ('06)

Jeff Gammage

Jeff Tickle ('90)

Jennifer Griffith ('09)

Jessica Kahn ('91)

Jim and Julie Riley ('99P, '05P)

JMU Alumni

JMU Nursing Student Association

JMU President Jon Alger and First Lady Mary Ann Alger

Joe Damico ('76, '77M)

John Barrick ('76)

John Horigan ('04)

John Rothenberger ('88)

Jonathan "Todd" Shifflett

Jonathan Koves

Jon Picart ('15)

Josh Kelaher ('11)

Joy Petway ('07)

Judith Flohr

Judy Strickler ('60)

Julian A. Burruss

Julie Schneider ('99)

Justin Constantine ('92)

K

Kai Degner ('03, '05M)

Karen Evans

Karina Kline-Gabel ('92)

Kate Arecchi

Kate Stevens and Melanie Brimhall

Kate Trammell

Kathleen Pantaleo

Kathy Thomas ('78)

Katie King ('97)

Katie Schnable ('05)

Katie Schwizer ('09,'10M)

Katy Elmore ('01M)

Keith F. Brill ('77)

Ken Bartee ('83)

Kevin Knight ('99)

Kevin Melton ('04)

Kimberly D.R. DuVall ('83, '87M)

Kimberly Taylor ('79)

Kim Hartzler-Weakley ('00, '07M)

L

Laurence Lewis ('08)

Laurie Tusing Phillips ('85)

Leah Rosenwasser

Lee Morrison

Lee Sternberger

Lesley Kipling ('99)

Leslie Gilliam

Levar Stoney ('04)

Linia Duncan ('07)

Linwood H. Rose

Lisa Shull ('85, '91M)

Lt. Col. Mike Dillon ('81)

M

Madison Forever Scholarships

Mailizar ('11M)

Maj. Gen. Raymond Mason ('78)

Maj. Patrick Creed ('93)

Mandy Woodfield ('05)

Marcia Angell, MD ('60)

Marcy Honnold Morrison ('91)

Margaret Bagnardi

Margo Deihl ('16)

Margot Haliday Knight ('74)

Maria Papadakis

Mark Gabriele ('95)

Mark Thress ('14), J.P. Riley ('16)

Marlon Foster ('82, '95M)

Marshall Price ('75, '80M)

Mary Beth Creger McIntire ('86)

Mary Ellen Garber Otto ('58)

Mary Ta

Matt Carasella ('03)

Matthew Wasniewski ('91, '94M)

Matt Miller ('98)

Matt Trybus

MeMe McKee ('99)

Michael Cappeto ('70, '71M)

Michael Peretich ('06)

Michelle Hite ('88)

Mike Hoss ('84)

Mike Miriello ('09M)

Mike Thomas ('76, '77M)

Monyette Martin ('93, '96M)

Back to Top