Carl Harter Distinguished Teaching Award

Each year, in recognition of superlative achievement in the areas of teaching, scholarship, and service, the College names a Carl Harter Distinguished Teacher. The Distinguished Teacher in the college is recognized for exemplary commitment to teaching.

Recipients:

2020 Dennis Blanton (Sociology and Anthropology); 2019 Dan Schill (Communication Studies); 2018 Sean McCarthy (Writing, Rhetoric and Technical Communication); 2017 Toni Whitfield (Communication Studies); 2016 Andrew Witmer (History); 2015 Steven Hoeltzel (Philosophy and Religion); 2014 Mark Piper (Philosophy and Religion); 2013 Corey Hickerson (Communication Studies); 2012 Frances Flannery (Philosophy and Religion); 2011 Eric Fife (Communication Studies)

Distinguished Service Award

Each year, in recognition of superlative achievement in the areas of teaching, scholarship, and service, the College of Arts and Letters names a recipient of the Distinguished Service Award. The award recognizes superlative achievement in the area of service.

Recipients:

2020 Mark Piper (Philosophy and Religion); 2019 Jessica Adolino (Political Science); 2018 Leigh Nelson (Communication Studies); 2017 Chris Blake (Political Science); 2016 David Jones (Political Science), Raymond Hyser (History); 2015 Michael Galgano (History); 2014 Carlos Aleman (Communication Studies); 2013 Bethany Bryson (Sociology and Anthropology); 2012 Beth Eck (Sociology and Anthropology); 2011 William O’Meara (Philosophy and Religion)

Edna T. Shaeffer Humanist Award

The Edna T. Shaeffer Humanist Award is awarded annually from the Evelyn Pugh endowment for scholarly research projects on topics in the humanities.

Recipients:

2019 Debali Mookerjea-Leonard (English), Besi Muhonja (English), Emily Westkaemper (History); 2018 Maureen Shanahan (Art History), Andrew Witmer (History), Holly Yanacek (Foreign Lanugages, Literatures, and Cultures); 2017 Allison Fagan (English), Mollie Godfrey (English), Matthew Rebhorn (English), William Van Norman (History); 2016 Mark Facknitz (English), Annette Federico (English), John Ott (Art); 2015 Paul Bogard (English), Laura Katzman (Art), Debali Mookerjea-Leonard (English); 2014 Evan Friss (History), Mark Rankin (English), Andrea Veltman (Philosophy & Religion); 2013 Allison Fagan (English), Alexander Leidholdt (SMAD), Sian White (English); 2012 Dabney Bankert (English), John Ott (Art), Matthew Rebhorn (English); 2011 Brooks Hefner (English), Debali Mookerjea-Leonard (English), Emily Westkaemper (History)

Educational Leaves

Recipients:

2020-21 John Scherpereel (Political Science), Gianluca DeFazio (Justice Studies), Edward Yang (Political Science), Lori Beth De Hertogh (Writing, Rhetoric and Technical Communication), Holly Yanacek (Foreign Languages, Literatures and Cultures); 2019-20 Jennifer Almjeld (Writing, Rhetoric and Technical Communication), Kevin Reynolds(Media Arts and Design), Séan McCarthy (Writing, Rhetoric and Technical Communication), Heather Scheuerman (Justice Studies); 2018-19 Cathryn Molloy (Writing, Rhetoric and Technical Communication), John Hulsey (Political Science); 2017-18 Alex Parrish (Writing, Rhetoric and Technical Communication), Jennifer Byrne (Political Science); 2016-2017 Kimiko Tanaka (Sociology and Anthropology), Besi Muhonja (English), Peggy Plass (Justice Studies), Howard Lubert (Political Science)

Legacy Awards

Recipients:

2019-2020 Andrea Veltman (Philosophy and Religion), Francesca Tripodi (Sociology and Anthropology), Rebecca Brannon (History), Katey Castellano (English); 2018-19 Alan Kirk (Philosophy and Religion), Michael Seth (History), Dennis Lo (English), Amy Paugh (Sociology and Anthropology); 2017 Yongguang Hu (History), Marianne Mason (Foreign Languages, Literatures and Cultures), Sarah Newman (Sociology and Anthropology), Sofia Samatar (English); 2016 Evan Friss (History), Jennifer Lang-Rigal (Foreign Languages, Literatures and Cultures), Paul Bogard (English), Mark Piper (Philosophy and Religion); 2015 Alan Levinovitz (Philosophy and Religion), Alison Fagan (English)

Madison Scholar

The Madison Scholar is recognized for a record of outstanding scholarship/research/creative work and its dissemination through publication, exhibition, performance or other means.

Recipients:

2020 Mark Rankin (English); 2019 Richard Lawler (Sociology and Anthropology); 2018 Debali Mookerjea-Leonard (English); 2017 Susan Opt (Communication Studies); 2016 Joshua Linder (Sociology and Anthropology); 2015 Kerry Dobransky (Sociology and Anthropology); 2014 Bernd Kaussler (Political Science); 2013 Alexander Leidholdt (Media Arts and Design); 2012 Jonathan Keller (Political Science); 2011 Amy Paugh (Sociology and Anthropology)

Staff Recognition Award

The Staff Recognition Award is an acknowledgment of exemplary service to the university by members of the college. The award is presented once a year at the Spring Staff Workshop to a college staff member.

Recipients:

2020 Peggy Smith (History); 2019 Sandra Purington (Writing, Rhetoric and Technical Communication)

Summer Grants

Recipients:

2020 Colleen Moore (History), Case Watkins (Justice Studies), Allison Fagan (English), Kristin Wylie (Political Science), Iccha Basnyat (Communication Studies), Joseph Spear (Sociology and Anthropology); 2019 Lori Beth De Hertogh (Writing, Rhetoric and Technical Communication), Rahel Fischbach (Philosophy and Religion), Katey Castellano (English), Brooks Hefner (English), Philip Herrington (History), Vanessa Rouillon (Writing, Rhetoric and Technical Communication); 2018 Tim Ball (Communication Studies)Rebecca Brannon (History), Jennifer Byrne (Political Science) Michael Gubser (History), Debali Mookerjea-Leonard (English), Emily Westkaemper (History); 2017 Alex Leidholdt (Media Arts and Design), Evan Friss (History), Heather Scheuerman (Justice Studies) Gianluca DeFazio (Justice Studies), Erica Cavanagh (English), Mary Thompson (English), John Scherpereel (Political Science), George Johnson (Media Arts and Design), Siân White (English), Howard Lubert (Political Science)

Back to Top