Feature Image
Officers
Members
Committees

Officers

Speaker: Audrey Burnett  Treasurer: Val Larsen
Speaker Pro Tempore: Mark Piper Marshal: Steve Harper
Secretary: Karen McDonnell  Part-Time Representative to the Steering Committee: Leslie Harlacker 

Back to Top

Membership

Name Academic Unit

John Briggs

Accounting (COB)

Karen Tollefson-Hall

Art, Design and Art History (CVPA)

Dean Cocking

Biology (CSM)

Chrisi Hughey

Chemistry (CSM)

David McGraw

CISE representative 

Chris Clinard

Communication Sciences and Disorders (CHBS)

Sharlene Richards

Communication Studies (CAL)

Laura Atkins

Comp Inf Sci & Business Analytics (COB)

Michael Kirkpatrick

Computer Science (CISE)

Reese Wilson

Early, Elementary and Reading Education (COE)

Nevin Cavusoglu

Economics

Ray Rodriguez

Educational Foundations and Exceptionalities (COE)

Matt Rebhorn

English (CAL)

Steve Harper

Engineering (CISE)

David Parker

Finance and Business Law (COB)

Jennifer Lang-Rigal

Foreign Languages (CAL)

Steve Baedke

Geology and Environmental Science (CSM)

Katherine Ott Walker

Health Sciences (CHBS)

Emily Westkaemper

History (CAL)

Emeka Anaza

Hospitality, Sports and Recreation Management

Jennifer Mangan

IDLS (US)

Morgan Benton

Integrated Science and Technology (CISE)

Gianluca De Fazio

Justice Studies (CAL)

Cathy McKay

Kinesiology (CHBS)

Brian Flota

Library and Educational Technologies

Ali Shahzad

Management (COB)

Val Larsen

Marketing (COB)

Steve Garren

Mathematics and Statistics (CSM)

Tale Mitchel 

Media Arts and Design (CAL)

Ann Wallace

Middle, Secondary and Mathematics Education (COE)

Will Dabback

Music (CVPA)

Amy Graham

Nursing (CHBS)

Aaron Peeks-Mease

Part-time Faculty 

Leslie Harlacker

Part-time Faculty 

Jennifer Cline

Part-time Faculty

Christy Kilby 

Philosophy and Relgion (CAL)

Hak-Seon Lee

Political Science (CAL)

Anca Constantin
(Kevin Giovanetti - Spring)

Physics (CSM)

Eric Gowan

Psychology (Graduate) (CHBS)

Kenn Baron

Psychology (CHBS)

Hyong Yeom

Social Work (CHBS)

Matt Ezzell

Sociology and Anthropology (CAL)

Caroline Mohan

Student Representative 

Ingrid DeSanctis

Theatre and Dance (CVPA)

Karen McDonnell

Writing, Rhetoric and Technical Communication (CAL)

Back to Top

Committees

Faculty Concerns Committee

Mark Piper, Chair 

Name

 Academic Unit

Michael Kirkpatrick 

Computer Science (CISE) 

Nevin Cavusoglu

Economics (COB)

Matt Rebhorn

English (CAL)

Ray Rodriguez

Educational  Foundations and Exceptionalities (COE)

Steve Baedke

Geology & Environmental Science (CSM)

Jennifer Mangan

IDLS (US)

Will Dabback

Music (CVPA)

Leslie Harlacker

Part-Time Faculty

Christy Kilby

Philosophy and Religion (CAL)

Katherine Ott Walter

Health Sciences (CHBS)

Academic Policies Committee

Morgan Benton, Chair 
Name Academic Unit

Chrisi Hughey

Chemistry (CSM)

Sharlene Richards

Communication Studies (CAL)

Emily Westkaemper

History (CAL)

Emeka Anaza

Hospitality, Sports and Recreation Mgt.

Morgan Benton

ISAT (CISE)

Cathy McKay

Kinesiology (CHBS)

Brian Flota

Library and Educational Tech

Laura Atkins

Comp Inf Sci & Bus Analytics (COB)

Aaron Peeks-Mease

Part-Time Faculty

Student Relations Committee 

Hak-Seon Lee, Chair

Name

Academic Unit

David Parker

Finance and Business Law (COB)

Jennifer Lang-Rigal

Foreign Languages (CAL)

Anca Constantin

(Kevin Giovanetti - Spring)

Physics (CSM)

Reese Wilson

Early, Elementary and Reading Education (COE)

Kenn Barron

Psychology (CHBS)   

Ingrid DeSanctis

Theatre and Dance (CVPA) 

Hak-Seon Lee, Chair

Political Science (CAL)

Caroline Mohan

Student Representative

Budget and Compensation Committee 

Steve Garren, Chair
Name Academic Unit

John Briggs

Accounting (COB)

Steve Garren

Mathematics and Statistics (CSM)

Gianluca De Fazio

Justice Studies (CAL)

Hyong Yeom

Social Work (CHBS)

Matt Ezzell

Sociology and Anthropology (CAL) 

Steve Harper

Engineering (CISE)

Jennifer Cline

Part-time faculty 

Faculty Appeals Committee 

Karen Tollefson-Hall, Chair
Name Academic Unit

Karin Tollefson-Hall

Art, Design and Art History (CVPA)

Dean Cocking

Biology (CSM)

Chris Clinard

Communications Sciences and Disorders (CHBS)

Ann Wallace

Middle, Secondary, and Mathematics Education (COE)

Ali Shahzad

Management (COB)

Talé Mitchell

Media Arts and Design (CAL)

David McGraw

CISE representative

Nominations and Elections Committee

Steve Harper, Chair 
Name Academic Unit

Val Larsen

Marketing (COB)

Eric Cowan

Graduate Psychology (CHBS)

Amy Graham

Nursing (CHBS)

Karen McDonnell

Writing Rhetoric, & Technical Communication (CAL)

Adam Vanhove

Strategic Leadership Studies (COB)

Cheryl Beverly

Learning, Tech. & Leadership Ed (COE)

Jennifer Walsh

Health Professions (CHBS)

Committees External to the Senate

Committee on Academic Programs: Bill Van Norman

General Education Council: Mark Piper

Media Board: Kim DuVall

Parking Advisory Committee: Steve Harper

Safety Committee

Restricted Programs Advisory Group: Val Larsen

Honorary Degrees Committee: Kim DuVall, Besi Muhonja

Provost’s Diversity Council

Dingledine Steering Committee: Steve Garren, Dean Cocking 

Academic Advising Advisory Board:

Faculty Handbook Committee: Dana Haraway (term expiring fall 2020); Val Larsen (term expiring fall 2018); Carol Nash (term expiring fall 2019)

Back to Top

Please send corrections to Mark Piper at pipermc@jmu.edu.




Back to Top