Cover Photo Image

Below is a table of all the courses supported by PASS during the Fall 2017 semester. They are arranged by subject, course number, and professor. Also listed is the peer leader who will be sitting in on that course section and leading the corresponding PASS. The locations and times of all the study sessions for this semester are listed for your convenience.

Course Professor Peer Leader Meeting Time Location

Biology

BIO 140 Bechtel Claire Ravenburg

W: 6 - 7

Su; 2 - 3

SSC 4047

ISAT 0243

BIO 140 Doyle Brian Swinehart

W: 8 - 9

Su: 7 - 8

ISAT 0243

ISAT 0243

BIO 140 Rife Brian Huber

Th: 7 - 8

Su: 4 - 5

SSC 4047

ISAT 0243

BIO 150 Harsh Jonathan Popham

M: 7 - 8

Tu: 6 - 7

SSC 4043

SSC 4041

BIO 150 Ludwig Isabelle Houston

W: 6 - 7

Su: 6 - 7

EnGeo 1202

EnGeo 1207

BIO 150 Hyman Rachel Lennon TBD TBD
BIO 270 Brown Sarah Hans

M:  6 - 7

W: 6 - 7

SSC 4047

SSC 4041

BIO 270 Hynd Sarah Beda

M: 6 - 7

W: 6 - 7

SSC 4042

SSC 4042

BIO 270 Parker Collin Peterson

Tu: 6 - 7

Su: 7 - 8

ISAT 0150

ISAT 0236

BIO 280 Herrick Alyssa Williams

Tu: 7 - 8

Th: 7 - 8

SSC 4046

SSC 4046

BIO 290 Strong Luke Glitz TBD TBD
BIO 290 Gobetz Eliel Marquez TBD TBD

Chemistry

CHEM 120 Funck Macey Hess

Tu: 5 - 6

Su: 3 - 4

Harrison 2114

SSC 4047

CHEM 120 Naistat Brian Akers

W: 8 - 9

Su: 6 - 7

SSC 4047

SSC 4042

CHEM 131 Baber Adrianna Losquadro

M: 6 - 7

Th: 7 - 8

ISAT 0243

ISAT 0243

CHEM 131 Boardman Jeremy Wilke

M: 7 - 8

Th: 4 - 5

ISAT 0236

ISAT 0243

CHEM 131 Kokhan Erin Krist

M: 5 - 6

W: 4:30 - 5:30

ISAT 0243

SSC 4041

CHEM 131 Reisner Daniel Paunovic

M: 7 - 8

Th: 5:30 - 6:30

ISAT 0243

ISAT 0236

CHEM 131 Tam Caitlyn Homet

Tu: 7:30 - 8:30

Th: 5:30 - 6:30

SSC 4042

ISAT 0348

CHEM 132 Blumling Patrick Russell

Tu: 7 - 8

Th: 7 - 8

ISAT 0243

ISAT 0236

CHEM 132 Raston Saleem Aboite

W: 4 - 5

Su: 3 -4

ISAT 0348

SSC 4043

CHEM 241 Caran Taylor Albertelli

Th: 6 - 7

Su: 3 - 4

EnGeo 1202

EnGeo 1202

CHEM 241 Lewis Nick Valle

W: 6 - 7

Su: 4 - 5

SSC 4043

SSC 4045

CHEM 241 Mohler Brooke Justis

Th: 6 - 7

Su: 7 - 8

ISAT 0150

ISAT 0150

COB

COB 291 Markham Sarah Szvetecz

W; 7 -8

Su: 6 - 7

SSC 4046

SSC 4046

COB 291 Nouva Abigail Voigt

Tu: 7 - 8

Th: 5 -6

SSC 4047

Showker 0108

COB 291 Palocsay Maggie Carney 

Tu: 4:30 - 5:30

Su: 3:30 - 4:30

SSC 4042

SSC 4046

COB 291 Lamsal Rebecca Kilcoyne

M: 5:30 - 6:30

W: 4 - 5

SSC 4043

SSC 4044

COB 291 Wang Joanna Koh TBD TBD

ECON

ECON 200 Bhatt Alex Sawyer

Tu: 6 -7

F: 2:30 -3:30

Showker 108

Roop 0327

ECON 200 Smith Wes Smith 

M: 6 - 7

W: 5:30 - 6:30

Roop G010

Roop G010

ECON 201 Millman Sean Knowlan

M: 7 - 8

W: 3 - 4

Showker 0103

Showker 0201

ECON 201 TBD Seth Walker

Tu: 6 - 7

Su: 5 - 6

Showker G003

SSC 4043

Math

MATH 108 Stevens Katie Scupp TBD TBD
MATH 108 Siegfried Kristen Davison

M: 4 - 5

W: 6 - 7

SSC 4047

Roop 0129

MATH 108 Willingham Brennen Gilbert

M: 1 - 2

W: 5 - 6

SSC 4045

SSC 4046

MATH 205 Adams Yeonna Kang

W: 5:30 - 6:30

Su: 4 - 5

Roop 0327

SSC 4042

Back to Top