Skip to Main Content
You are in the main content
Cover Photo Image


Supported Courses

Below is a table of all the courses supported by PASS during the Spring 2017 semester. They are arranged by subject, course number, and professor. Also listed is the peer leader who will be sitting in on that course section and leading the corresponding PASS. The locations and times of all the study sessions for this semester are listed for your convenience.

Course Professor Peer Leader Meeting Time Location

Biology

BIO 140 Bechtel Marissa St. George Tue: 7-8pm
Thu: 6-7 pm
Tue: EnGeo 2207
Thu: EnGeo 2203
BIO 140 Cresawn Alex Shafer Sun: 6-7 pm
Tue: 7-8 pm
Sun: EnGeo 2203
Tue: SSC 4047
BIO 140 Doyle Nicole Landry Wed: 5-6 pm
Fri: 4-5 pm
Wed & Fri: SSC 4047
BIO 140 Rife Brian Huber Sun: 4-5 pm
Thu: 7-8 pm
Sun: EnGeo 1204
Thu: SSC 4047
BIO 150 Harsh Jonathan Popham Mon & Wed: 7-8 pm Mon: EnGeo 2207
Wed: EnGeo 2203
BIO 150 Ludwig Sophie Jurgensen Sun: 4-5 pm
Tue: 7-8 pm
Sun: Miller 1107
Tue: EnGeo 2203
BIO 150 Pesce Rachel Lennon Sun: 4-5 pm
Wed: 7-8 pm
Sun & Wed: EnGeo 2208
BIO 270 Brown/Parker Adelina Julian Sun: 7-8 pm 
Wed: 7:30-8:30 pm
Sun: SSC 4043
Wed: SSC 4046
BIO 270 Garrison/Hynd Livvy Call Sun: 5-6 pm
Wed: 6:30-7:30 pm
Sun: SSC 4046
Wed: EnGeo 1207
BIO 280 Herrick Emily Hennessy Sun: 1-2 pm
Wed: 3-4 pm
Sun: SSC 4047
Wed: SSC 4042
BIO 290 Gobetz/Strong Shane Chambers & Erin Brigham

Sun: 1-3 pm
Tue: 6:30-7:30 pm
Wed: 9-10:30 am

Sun: Rose 3311
Tue & Wed: Burruss 328

Chemistry

CHEM 120 Funck Rebecca Ciafre Mon: 5-6 pm
Thu: 4:15-5:15 pm
Mon: EnGeo 2207
Thu: SSC 4047
CHEM 131 Baber Erin Krist Wed: 5-6 pm
Fri: 4:30-5:30 pm
Wed: EnGeo 2203
Fri: SSC 4046
CHEM 131 Blumling Becky Andress Mon & Thu: 7:30-8:30 pm Mon: EnGeo 2202
Thu: EnGeo 2207
CHEM 131 Tam Daniel Marzolf Tue & Fri: 5-6 pm Tue: EnGeo 2207
Fri: SSC 4046
CHEM 132 Gilje Rachel Policke Tue: 6:30-7:30 pm
Thu: 5-6 pm
Tue: EnGeo 2208
Thu: EnGeo 2207
CHEM 132 Kokhan Emily Moorefield Sun & Wed: 6-7 pm Sun: EnGeo 2207
Wed: EnGeo 2204
CHEM 132 Raston Saleem Aboite Tue: 6-7 pm 
Thu: 4-5 pm
Tue & Thu: EnGeo 2207
CHEM 132 Warnaar Becky Harkness Sun: 4-5 pm
Wed: 6-7 pm
Sun: EnGeo 2207
Wed: EnGeo 2202
CHEM 241 Naistat Mark Heslin Mon: 6-7 pm
Wed: 7-8 pm
Mon: EnGeo 2207
Wed: EnGeo 2202
CHEM 242 Caran Sean Gay Sun: 5-6 pm
Thu: 6:30-7:30 pm
Sun: Miller 1102
Thu: SSC 4042
CHEM 242 Mohler Tyler Palombo Sun: 5-6 pm
Wed: 4-5 pm
Sun: EnGeo 2207
Wed: EnGeo 1202

COB

COB 291 Markham Faith Elseth Sun & Thu: 5-6 pm Sun: SSC 4043
Thu: Showker 108
COB 291 Murray Sammie Vailes Sun & Thu: 5-6 pm Sun: SSC 4047
Thu: Showker 243
COB 291 Palocsay Maggie Carney  Sun: 4-5 pm
Tue: 4:15-5:15 pm
Sun: SSC 4046
Tue: SSC 4047
COB 291 Torabi Alex Sheridan Tue: 5:30-6:30 pm
Fri: 3-4 pm
Tue & Fri: Showker 108
COB 291 Wang Jingyi Chen & Xinge Zhang Sun: 2-4 pm
Wed: 5:30-6:30 pm
Fri: 2:30-4 pm
Sun, Wed, & Fri: Showker G5

ECON

ECON 200 Gochenour Yifei Zhang Wed: 4-5 pm
Thu: 7-8 pm
Wed: SSC 4046
Thu: Showker G1
ECON 200 Sameni Carrie Bao

Tue: 6:30-7:30 pm
Thu: 5-6 pm

Tue & Thu: Showker G1
ECON 201 Heap Kara Schwenkmeyer  Sun: 5-6 pm
Tue: 7-8 pm
Sun: EnGeo 2202
Tue: Showker 103

Math

MATH 107 Stevens Katie Scupp Mon: 5:30-6:30 pm
Thu: 3:30-4:30 pm
Mon & Thu: Roop G26
MATH 107 Willingham Brennen Gilbert Tue & Thu: 3:30-4:30 pm Tue & Thu: Roop 213
MATH 108 Siegfried Sam Bergeron Mon: 4-5 pm
Wed: 1-2 pm
Mon: Roop G26
Wed: SSC 4049
MATH 205 Adams Morgan Butler Sun: 4-5 pm
Wed: 6-7 pm
Sun & Wed: SSC 4042
MATH 205 Chalishajar Michaela Pierre Sun: 2-3 pm
Wed: 5:30-6:30 pm
Sun: SSC 4047
Wed: SSC 4046