JMU's Academic Writing Contest

 

 

2009 Winners

(click on students' names to read winning essays)

 

Graduate Winners

Thomas Deary
"Ending the NCAA's Role as the NBA's Minor League"
(First Place)
Instructor: Dr. Wendy Borlabi,
Counseling and Student Development Center

Jason Lang
"A Practical Approach
to Sportsmanship Application in Youth Sports"
(Second Place)
Instructor: Dr. Wendy Borlabi,
Counseling and Student Development Center

 

Social Sciences
Junior/Senior Winners

Corey A. LeCompte
"Exceptional Violence:
Wars of the Vendée, 1793-1795"
(First Place)
Instructor: Dr. Mary Gayne, History

Peter Fogarty
"The Issue of Representation
at the Constitutional Convention of 1787"
(Second Place)
Instructor: Dr. Raymond M. Hyser, History

Arash Hadjialiloo
"Shah Mat: A Historical and Political Analysis
of the Non-violent Islamic Revolution in Iran"
(Honorable Mention)
Instructor: Dr .Robin Teske, Political Science

Ibrahim Kikale Lamay
"East, West and Cuba:
An Analysis of the Cuban Missile Crisis"
(Honorable Mention)
Instructor: Dr. Steven W. Guerrier, History

 

Social Sciences
Freshman/Sophomore Winner

Andrew Pham
"Canvassing Clarinets and Violins for the Vote:
The Synergy of Music and Politics in Campaign Ads"
(First Place)
Instructor: Dr. Phil Bridgmon, Political Science

 

 

 

 

 

Humanities
Junior/Senior Winners

Claire Harvey
"Melancholia and Modern Perspectives,
Applied to Hamlet, King Lear, and Timon of Athens"
(First Place)
Instructor: Dr. Mark Rankin, English

Philip Ochs
"Altered States Hypotheses:
The Give and Take between Language and Thought"
(Second Place)
Instructor: Dr. Mark Rankin, English

Nathaniel Dominy
"Poe's Prescience and Postmodernism"
(Honorable Mention)
Instructor:Dr. Jean Cash, English

 

Humanities
Freshman/Sophomore Winners

Annalisa Adams
"Keywords: An Exploration into the Foundations
of Literary Theory and Criticism"
(First Place)
Instructor: Dr. Katey Castellano, English

Stephanie LeBlanc
"Blurred by Our Cultural Lens:
Issues of Oral Literature and the American School System"
Instructor: Ramenga Mtalli Osotsi, English

Nikolai Stem
"Crèches, Crescents, and a Caduceus: Oh My!"
(Honorable Mention)
Instructor: Daisy Breneman, Writing, Rhetoric,
and Technical Communication

 

Fine Arts

Laura Bock
"Hildegard of Bingen:
Upholding the Status Quo through Innovation"
(First Place)
Instructor: Dr. Jonathan Gibson, Music

Jessica Marie Wheeler
"Achilles on Skyros:
Defining Gender and the Masculine Ideal"
(Second Place)
Instructor: Dr. John Ott, Art History

Victoria Lama
"Circe: A Celebration of Kauffman's Influence
in the Art of History Painting"
(Honorable Mention)
Instructor: Dr. John Ott, Art History

 

Sciences

Andrew Witowski
"Computer Security:
An Objective Study of Students' Risky Practices"
(First Place)
Instructor: Dr. S.E. Kruck, Computer Information Systems

 

 

Sponsored by the College of Arts & Letters Dean’s Office
& the School of Writing, Rhetoric, and Technical Communication